DZIECKO I ROZWÓD

Zajmuje się także udzielaniem pomocy psychologicznej dzieciom i ich rodzicom będącym w trudnej sytuacji rozwodowej.

 

Rozwód rodziców jest jednym z najtrudniejszych doświadczeń w życiu dziecka, szczególnie gdy dorośli toczą ze sobą długą i wyniszczającą walkę. Dzieciom nie służy patrzenie na rodziców, którzy się kłócą i źle się traktują. Żyją wtedy w ciągłym napięciu oraz nasiąkają złymi wzorcami emocji i relacji. Są świadkami kłótni między osobami, które kochają i wobec których chcą być lojalne. Stają się bardziej wrażliwe, rozdrażnione, łatwiej odczuwają negatywne emocje.


Dzieci nie potrafią sobie radzić z własnymi bardzo silnymi i długotrwałymi emocjami. Reagują częstym płaczem, złością i w końcu agresją a czasami nawet depresją. Przeżywają rozwód zupełnie inaczej niż dorośli. Nie traktują go jako drugiej szansy, jaką bywa dla dorosłych, przeżywają to jako doświadczenie bolesne.
W sytuacji rozwodu dziecko może nie rozumieć co to znaczy, że rodzice się rozwodzą, nie wie jak będzie dalej wyglądało jego życie; boi się, że straci jednego z rodziców, może czuć się oszukane albo winne i złe. Dziecko zmaga się wtedy z lękiem, poczuciem winy, złością lub innymi trudnymi uczuciami.

 
Zastanawiacie się jak pomóc swojemu dziecku. Jak powiedzieć, że podjęliście decyzję o rozwodzie. Jak rozstanie rodziców wpłynie na dziecko? 

Jeżeli jest Wam trudno i nie wiecie jak przeprowadzić z dzieckiem takie rozmowy i jak mu pomóc to zachęcam do skorzystania z konsultacji.